Kolorowe ogrodzenia

Przycinane żywotne parkany coraz to częściej determinują granice posesji. Są estetyczną wizytówką właścicieli: zaświadczają o ich dbałości o wygląd środowiska, a zarazem o pracowitości-cóż, wymagają szczególnie starannej pielęgnacji, m.in. takie ogrodzenia powinno się systematycznie obcinać, nawozić. Dodatkowo zachęca względnie niska cena ogrodzenia.

W krajach zachodnich, gdzie mury ogrodzeniowe z żywozielonych roślin zdołały się już znudzić, zapadła moda na naturalne parkany z kilku rodzajów krzewów o rożnych barwach liści -tzw. tapetowe. Wskutek systematycznemu cięciu roślin w ogrodzeniu powstaje gęstwina gałęzi o mozaikowej fakturze. Takie żywotne płoty są niezwykle schludne za sprawą czego stanowią ozdobę posiadłości jego właścicieli. Kolorowe płoty są nadzwyczaj popularnym wariantem ogrodzeń m.in. w Holandii. Holendrzy budują ogrodzenia z zimozielonych typów roślin zarówno liściastych -bukszpanu, skimii, ostrokrzewu laurowiśni (takie płoty w Polsce zdołają przemarzać, przede wszystkim w centralnej oraz wschodniej części kraju), jak i iglastych, np. tui oraz cisów.  Równie kultowe kompozycje ogrodzeniowe można otrzymać z roślin, które zadomowiły się u nas, na przykład scalając odmiany iglaków o zielonych oraz złocistych szpikulcach z ognikiem bądź bukiem (jego brązowe liście utrzymują się na konarach aż do wiosence).

Bezspornie barwne ogrodzenia kreować można również z krzaków tracących liście na zimę: ligustru, tamaryszku, róży pomarszczonej, modrzewia i kolorowych gatunków berberysów, leszczyn, dereni, śliwy ałyczy. Jednakże w czasie zimowym, gdy z płotu spadną liście nie prezentuje się ono wspaniale. Dodatkowo jesienią dochodzi dodatkowa czynność pielęgnacyjna płotu, to znaczy trzeba grabić liście które opadną z płotu.

Tapetowe zielone ogrodzenia są przeważnie niewielkie, lecz za to szerokie, ażeby ich wzorki można było podziwiać nie tylko z boku, lecz także od góry. Reklamowane są zwłaszcza do małych ogródków. Zakładając takie ogrodzenie Państwa posesja będzie odrębna, a dodatkowo podziwiana przez przechodniów za nieschematyczną urodę ogrodzenia.

baner-blogi5

Trafiłes na tę stronę szukając:

 • ogrodzenia plastyk kolorove
 • zywoplot z ligustru

Tags: , , , ,

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Twitter
 • RSS

One Response to “Kolorowe ogrodzenia”

 1. Tematyczne Artykuły » Blog Archive » Ogrodzenia plastikowe mrozoodporne bramy wjazdowe pisze:

  PCV są dodatkowo bardzo funkcjonalne i bezproblemowe w eksploatacji. Szczególnie rekomendowane są na płoty od strony szosy, jako że

Leave a Reply